FURNITURE / Misc. Furniture / Bedside tables 8941067
*
nr 894 1067
BEDSIDE TABLES
one pair, string,
1 par, string
Estimate:
800
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday May 12 2014
at 19:33:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/5 12:14:54
1
450 kr
12/5 09:13:25
2
Vinnande bud
12/5 12:34:32
1
600 kr
12/5 12:36:09
1
1.000 kr
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
*
BEDSIDE TABLES
Read more about 50/60-tal
nr 894 1067
BEDSIDE TABLES
one pair, string,
1 par, string
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday May 12 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/5 12:14:54 | 1 | 450 kr |
12/5 09:13:25 | 2 | Vinnande bud |
12/5 12:34:32 | 1 | 600 kr |
12/5 12:36:09 | 1 | 1.000 kr |
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.